Elementar este cel mai nou lungmetraj original de la Disney și Pixar, a cărui acțiune este plasată în orașul Element, unde locuitorii din foc, apă, pământ și aer trăiesc împreună. Element City a fost realizat după orașul New York. Alte orașe avute în vedere pentru inspirație au fost Veneția și Amsterdam.
Povestea filmului de animație Elementar o prezintă pe Ember (Flamă), o tânără dură, iute la minte și înflăcărată, a cărei prietenie cu un tip distractiv, sentimental și docil, pe nume Wade (Șuvoi), îi pune la îndoială convingerile despre lumea în care trăiesc.
Cei doi se întâlnesc și se îndrăgostesc după ce Wade este chemat într-un accident de instalații sanitare la un magazin de proximitate deținut de tatăl lui Ember. Deși nu se pot atinge unul de celălalt, Ember și Wade încearcă să facă relația lor să funcționeze.
Animația prezintă fiecare element – aer, pământ, apă și foc – și ceea ce îi diferențiază. Ember este o femeie care a stat mereu aproape de casă în Firetown. Ea iese în sfârșit din zona ei de confort pentru a explora această lume spectaculoasă născută din imaginația regizorilor Pixar și creată special pentru experiența pe marile ecrane.
Trailer Elementar (Elemental – 2023)
- Genul filmului: Aventură, Animație, Comedie, Familie
- Durata: 103 minute
- Data lansării: 16 iunie 2023
- Distribuție: Wendi McLendon-Covey, Catherine O’Hara, Mamoudou Athie, Leah Lewis, Joe Pera, Shila Ommi, Ronnie Del Carmen, Innocent Ekakitie, Mason Wertheimer,
- Regizor: Peter Sohn
- Distribuit de Forum Film România
- Formatul Proiecției 4DX, 2D, 3D
Filmul îl puteți vedea la Cinema City, în luna iunie.
Element City este inspirat de orașele mari de pe tot globul și îmbrățișează contribuțiile teoretizate din partea fiecărei comunități elementare – de la clădiri uriașe asemănătoare pinilor și zgârie-nori în cascadă până la o arenă în formă de tornadă numită Cyclone Stadium.
Regizorul Peter Sohn spune că povestea din spatele filmului, care este foarte personală pentru el, a început cu un desen al unui personaj Foc și al unui personaj Apă care interacționează. Și-a imaginat o prietenie neașteptată între ei – o relație care va declanșa cu siguranță stinghereală și pași greșiți, amuzanți.
„Am început să mă gândesc la relația mea cu soția mea – eu sunt coreean, iar ea este de origine americană şi pe jumătate italiană”, spune Sohn.
„La început, am ascuns relația de părinții mei pentru că ei îşi doreau, în mod tradiţional, să mă căsătoresc cu coreeană. Ultimele cuvinte ale bunicii mele au fost literalmente: «Căsătorește-te cu o coreeană!»”.
Părinții tradiţionalişti ai lui Sohn şi-au revenit în cele din urmă, descoperind că aveau multe în comun cu familia iubitei fiului lor. Ei au fost inspiraţie și pentru un alt aspect important al poveștii, spune regizorul.
„Este vorba de raportarea la părinţii noştri ca la nişte oameni. Din această înțelegere vine aprecierea pentru sacrificiile pe care le fac pentru copiii lor. Părinții mei au emigrat din Coreea la începutul anilor 1970, eu m-am născut acolo și am crescut cu tradițiile, limba şi cultura coreeană în New York-ul american. Asta a generat unele ciocniri culturale între prima și a doua generație. N-am prea stat să mă gândesc la încercările și necazurile pe care trebuie să le fi experimentat.”
Citiți și:
- Disney+ se lansează vara aceasta în România
- Transformers: Ascensiunea bestiilor, la Cinema City – Trailer
- Top 5 filme de box office la cinema
- „Mica Sirenă / The Little Mermaid”, la Cinema City – Trailer
- Furios și iute X este lansat pe marile ecrane – Trailer Fast X
- „Love Again” – o comedie romantică cu Celine Dion
Elemental este un film american de comedie, animat pe computer, produs de Walt Disney Pictures și Pixar Animation Studios și distribuit de Walt Disney Studios Motion Pictures. Animația Elementar este distribuita în România de Forum Film.
Forum Film România s-a înfiinţat în anul 2010 şi a preluat distribuţia în cinematografe, la nivel local, a peliculelor realizate de studiourile Disney, Disney Pixar, Marvel și LucasFilm si de curând si pe cele produse de 20th Century si Searchlight Pictures.
În afară de România, companiile Forum Film coordonează distribuţia peliculelor Disney şi în Republica Moldova, Bulgaria, Ungaria, şi Israel. În Israel, colaborarea Disney cu Forum Film a fost începută în urmă cu aproape 50 de ani. În ultimii ani, pe lângă Disney, compania distribuie şi titluri ale studiourilor A24, FilmNation, Relativity şi alţi independenţi.
Distribuitorul de filme este parte a grupului Cinema City International, activ pe diverse segmente ale pieţei cinematografice, inclusiv operarea de cinematografe şi distribuţia de filme.