O inițiativă pentru protejarea mediului în care trăim este Ziua Mondială a Mediului Înconjurător, marcată anual la 5 iunie, prin care ONU încearcă să stimuleze preocuparea oamenilor pentru a proteja Mediul Înconjurător şi în acelaşi timp, să sensibilizeze factorii de decizie politică să acţioneze în acest sens.
Această zi a fost instituită în anul 1972 la prima Conferinţă Mondială a Naţiunilor Unite consacrată problemelor protecţiei mediului.
Autoarea Ana Gubandru Tomescu a ales să descrie prin versuri, starea deplorabilă în care se află mediul înconjurător din cauza omului, „Când Terra are atâtea bunătăți-/ Din care dăruirea neîncetat vibrează,…. Când toate au un rost prestabilit,/ Pe care nu-ncercăm a-l înțelege”.
Poezie despre Mediul Înconjurător: Păcatul omenesc
Păcatul nostru tot a pângărit-
Mor păsările lumii, peștii mor,
Copacii, pentru cuiburi, s-au rărit,
Pădurea fiind în amintirea lor.
Pământ, ocean și aer poluate,
Dealuri amenințate de puhoaie
Ne amintesc, în orice loc, de moarte,
Din care urcă munții de gunoaie.
Când Universu’-i plin de frumuseți,
Ce viața, permanent, ne-o-nnobilează,
Când Terra are atâtea bunătăți-
Din care dăruirea neîncetat vibrează,
Când pot citi pe bobul de orez-
Fragmente-ntregi din cărți de-nvățătură,
Când meșterii, în coji de ouă, țes
Dantele de lumini în artă pură,
Când toate au un rost prestabilit,
Pe care nu-ncercăm a-l înțelege,
Când viața-i darul netăgăduit
De Legea mai presus de orice lege,
Când suntem frați cu plante și cu stele,
Cu animale, pietre, vânt și ape,
Când învățăm atâtea de la ele-
În noi sfidarea crește, mai să crape…
Cotrobăim prin Cer, prin galaxii, pe Marte
Și fără de respect și de iubire,
Ne-mpăunăm cum că le știm pe toate,
Și proiectăm doar haos și pieire.
Respect, rușine, ajutor și pace-
Sunt noțiuni ce n-au cu noi de-a face…
Cotrobăim prin Cer, prin galaxii, pe Marte,
Și condamnăm Pământu’-ntreg la moarte.
Poezia doamnei Ana Gubandru Tomescu face parte din volumul MĂRTURISITE GÂNDURI ȘI TRĂIRI – 2019, publicat la Editura Academiei Oamenilor de Știință din România.
Despre autoare
Ana Gubandru Tomescu (AGT) s-a născut în Comuna Ghioroiu, Județul Vâlcea, în anul 1950. Este absolventă a Facultății de Biologie București (1973). După terminarea studiilor universitare a fost repartizată ca cercetător la Institutul de Cercetare pentru Legumicultură Floricultură Vidra, Județul Ilfov. Aici și-a desfășurat activitatea timp de 37 de ani, în cadrul Laboratorului de Protecția Plantelor. În perioada 1999-2016, a colaborat cu Departamentul de Pregătire a Personalului Didactic din cadrul Universității Tehnice de Construcții București, unde a predat cursul Floricultură, Aranjamente florale și a fost coordonator științific la 37 Lucrări de disertație și 23 Lucrări pentru obținerea Gradului didactic I.
În literatura de specialitate, Ana Tomescu Gubandru a început să publice cărți după o anumită vârstă. Astfel că, după o parcurgere atentă a celor opt lucrări ştiinţifice publicate, dintre care șase premiate de Societăţi de prestigiu din România, autoarea scoate la iveală noi abilități, de această dată, cele de poetă.
Încă de tânără i-a plăcut jocul cu metafora și visele, însă debutul poetic l-a făcut în 2019 când, a publicat primul său volum, „Mărturisite gânduri și trăiri” care conține 135 de poezii.
Citiți și:
- Poezie de Ziua Eroilor
- Poezie de Ziua Planetei Pământ – Planeta vieţii noastre
- Lasă-mă, te rog, în lumea mea – Poezie de Ana Tomescu Gubandru
- Palmierul – Poezie de Ana Tomescu Gubandru
- La târg în Beer Șeva – Poezie de Ana Tomescu Gubandru
- 24 Ianuarie – Memorabila Zi a UNIRII PRINCIPATELOR ROMÂNE
Nu a trecut mult de la publicarea primului volum de poezii și Ana Tomescu ne surprinde în 2020 cu alte poezii cuprinse în „Cugetări pe aripa timpului”, un al doilea volum de versuri bine temperate.
Și în acest al doilea volum, autoarea utilizează domeniul poetic plin de metafore, epitete, enumerații ca în cel dintâi. Cele 126 de poezii structurează o călătorie fascinantă a minții și sufletului prin lumea reală și lumea visului.
Ne puteți scrie pe adresa redactie@ thedaily.ro.